Takıntılar

Bazı takıntı türleri

  • Kirlenme takıntısı. Kişide çevresinden gelebilecek kan, pislik, mikropların bulaşacağı şeklinde takıntılar oluşabilir. Bu durumu önleyebilmek için kişiler bazı nesnelerden uzak durur. Ellerini yıkar, banyo yapıp defalarca evi temizlerler. Bu yüzden kişilerin günlük hayatlarında sorunlar olur, sosyal katılımlardan kaçınırlar.
  • Sevdiği insanların başına kötü olaylar geleceğini düşünen insanlar, bu düşüncenin önüne geçebilmek için mantık dışı bazı hareketler ya da davranışlar yapabilir.
  • İşlerin olumsuz olacağı / gideceği takıntısı ile defalarca kontrol etmek isteyebilirler.
  • Kişiler kendi aklını yitirerek, çevresine zarar verebileceğini düşünüp evde bulunan delici kesici aletleri saklayarak  içinde bulunduğu alanı değiştirebilir ya da davranışları belli bir sayıda yapmaya başlayabilir.
  • Yolda yürürken araç plakalarını sayma, parkeleri sayma ya da çizgilere basmama gibi takıntılar içinde olabilir.
  • Evde ya da başka bir mekanda eşyaların simetrik durması gibi takıntılar olabilir. Bunlar düzen takıntısı olarak adlandırılır.

Takıntıların teşhisi nasıl yapılır?

Bu hastalığı psikolog, psikiyatrist gibi branşlar teşhis koyabilmektedir.

Teşhis edilirken görünen belirtilerin bedensel bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığından emin olunmalıdır.

Bu ilerleyen yaşlarda daha sık görünen takıntı hastalığında oldukça önemlidir. Bazı psikolojik sorunlarda geçici bir zaman diliminde takıntılar görülebilir. Bunlar doğru belirlenmelidir. Gerektiğinde fiziksel ve ruhsal muayene, kan tahlilleri ile birlikte diğer tetkikler yapılmalıdır.

Takıntıların nedenleri nelerdir?

Takıntı hastalığının belli bir sebebi bulunmayabilir. Değişik dış etkenlerin bir araya gelerek, bu hastalığıa neden olduğu görülmektedir.

Hastalığın kalıtımsal olarak görüldüğü bilinmektedir. Hastalık beynin bazı bölümlerinde işlevsel değişiklikler ile alakalı olduğu düşünülmektedir. Bu sebepten de bir beyin hastalığı olduğu da söylenebilir. Stres ve aile içi sorunlar yaşamak bu hastalığa neden olmaz, fakat olan hastalığın ortaya çıkmasına neden olur.

Takıntılar nasıl tedavi edilir?

Rahatsızlığın tedavi sürecinde ilk adım ilaç kullanımı olmalıdır. İlaç tedavisiyle eş zamanlı olarak bilişsel davranışçı tedavi uygulanması sorunun giderilmesinde büyük yarar sağlayacaktır.

İlaçla tedavi de yaşanan bu sıkıntıların giderilmesinde literatürde önemli bir yer tutar. Uzun sürecek tedavi ile ilaçlar doktor denetimi ile kullanılmalı, pozitif belirtiler için belli bir zaman zarfında beklenmelidir. Tedavi başladığında da şikayetler kısa bir süre devam edebilir.

Siz de buna benzer sorunlar yaşıyorsanız, psikoterapi almanızı veya bir sağlık kurumuna başvurmanızı öneririz.

Takıntılar

Takıntı sorunu, kişiye anlamsız gelen fakat yinede düşüncelerden kaçılmayan bir durumdur. Sorunlar yaşanmaya başladığında kişiyi bunaltan anlar yaşatır. Bu sorunlar yaşanırken kişiler zaman zaman kompülsiyon ismi verilen zorlantı davranışlarla sorunları çözmeye çalışır. Kişiler bu davranışlarını mantıksız bulabilirler ama yapmaktan da kendilerini alıkoyamazlar.

Düşünce takıntıları ve davranışsal zorlantı durumu devamlı olarak tekrarlayarak, kişinin günlük yaşantısını etkileyecek duruma gelir. Kişi günün önemli bölümünü kendini takıntı haline getirdiği düşüncelerle uğraşırken bulabilir.

Bazen kişiler düşüncelerinin oluşturduğu sıkıntıları çözebilmek için bunu bazı stereotipik davranışlar ile pekiştirebilirler veya tekrar olmaması amacıyla günlük aktivitelerinde bazı sınır çizgilerini aşmazlar. Buna örnek olarak günün uzun vaktini ellerini yıkayarak geçiren birinin tekrar ellerinin kirlenmemesi için bazı eşyalara dokunmaması örneğini verebiliriz.

Kişiler bazı davranışlarını sürekli hale getirir. Bu hastalık genel olarak 20li yaşlarda kendini gösterir ve dalgalı bir süreçte devam eder. Belirtiler bazı süreçlerde artış gösterebilir, bazı dönemlerde de hafifleyebilir.

Takıntı sorunu olan insanları titiz insanlardan ayırabilmek önemlidir. Çünkü titiz olan kişiler birçok konuda özen gösterseler bile, takıntı sorunu olan insanlar gibi tekrarlayıcı ve rahatsızlık veren hareketleri yoktur 🙂

 

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesyonu “vesvesyon” “vesvese” olarak isimlendirebiliriz halk arasında.

Obsesif Kompulsif Bozukluğun Belirtileri Nelerdir?

“Saçma olduğunu bildiğim halde aklımdan çıkmayan düşüncelerim var. Sonuç olarak durdurmakta zorlandığım anlamsız şeyler yapabiliyorum.” Bu cümle OKB rahatsızlığını çok iyi anlatan bir şikayet cümlesidir.

Fakat her takıntı yaptığımız düşünce veya her aklımızdan çıkmayan düşünce obsesif bir düşünce değildir.

Bazen gelecek hakkında, sağlıkla ilgili, aile ve sosyal çevre ile ilgili pek çok konuda kaygı duyma ve evham verici düşüncelere kapılabiliriz. Takıntı haline getirdiğimiz bazı düşünceleri kendimize zamanla kabul ettirmek yerine onları tekrarlamaya başlarız ve bu zaman içinde günlük hayatımızda sorun yaratmaya başlar.

Mesela ütünün fişini çektiğinize emin olamayıp, giydiğiniz ayakkabınızı tekrar tekrar çıkartıp kontrol etmek için içeri giriyorsanız, ütünün fişini çektiğinizi çok iyi hatırladığınız halde kendinizi geri dönüp tekrar bakmak zorunda hissediyorsanız ve bu sonu zor gelen tekrarlamalar nedeniyle gideceğiniz yere geç kalıyorsanız bir sağlık kurumuna başvurma zamanınız çoktan gelmiştir diyebilirim.

Obsesyon, tekrarlayan bu düşüncelere verilen isimken,

Kompulsiyon bu düşünceleri rahatlatabilmek adına yapılan davranışlar toplamına verilen isimdir.