Hakkımda

Benden Bilgiler

BİLGEN GÖNÜL KUMRAL

Klinik Psikolog

Profesyonel Geçmişi

   İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) Bölümü’nden (2010) 2013 yılında mezun oldum. 2014 yılında Yüksek Lisansını University Of East London  üniversitesinde (Msc Clinical And Community Psychology) Klinik Psikoloji Ve Toplum Psikolojisi Üzerine Yüksek Lisans eğitimine başladım.

   Bu süreçte ağırlıklı olarak Bilişsel Davranışçı Terapiler üzerine eğitimler aldım ve süpervizyon ile danışan takip ettim. Aynı Dönemde Minnesota Çok yönlü Kişilik Envanteri (MMPI), Wechsler Çocuklar İçin Zeka Testi (WISC-R), Tematik Algı Testi (TAT), Belirleme Testi gibi bir çok eğitim aldım.

   Eğitim aldığım dönem boyunca aynı zamanda  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Psikiyatri Polikliniği İstanbul Üniversitesi Hastenesinde Stajyer Psikolog olarak adli vakalara bağlı mahkeme öncesi muayene ve raporlama gözlemi yaptım, Psikiyatrik ve psikolojik konsültasyon görüşmelerine katıldım, MMPI puanlaması  ve Silah ruhsatı onay için psikoteknik değerlendirmeler yaptım,

 Özel Sağlık Kurulumu Olan Surp Pirgic Ermeni Hastensinde 2013 döneminde hastalar ile ön görüşmeler yaparak ayakta ve yatarak tedavi gören hastaların tedavi süreçlerini izledim poliklinik ve bağımlılık servisinde yönlendirme grup ve bireysel terapi seanslarına katıldım, Akıl Ruh Sağlığı seminerlerine katılımda bulundum, “Ergenlikte Cep Telefonu Kullanımı” Projesinde metodoloji ve data analizinin dizaynında yer aldım.

 Gönüllü Psikolog Olarak 2013 – 2014 döneminde İstanbul Mesleki Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezinde Mental ve fiziksel engelli hastalara danışmanlık yaparak Engelli kamu personel seçme sınavı için ders verdim, Resim ve örgü sınıflarına katılımlar sağladım.

   Danny Kuperberg de 2014 – 2015 Dönemlerinde Londra’da Free-lance olarak otizm spectrum vakalarının (6-12 yaş, arası) Sosyal adaptasyon ve entegrasyonu için otizm destek sağladım, spor aktiviteleri ve metotsal çalışmalar yürüterek tedaviler gerçekleştirdim.

   Headway London Brain Injury Centre, Toplum Sağlığı Merkezinde 2015 – 2015 Dönemlerinde Kafa Travması almış çeşitli yaş gurubuna göre değişen mutfak ve sanat atolyeler’inde çeşitli sanat terapisi faaliyetleri uygulayarak grup aktiviteleri ve egzersiz çalışmalarında bulundum bütçe geliştirme sistemi (fund raising), Türk hastalarının ve ailelerin dil sorunu bazlı iletişim problemlerinde yardımcı oldu, haftalık ve aylık olarak raporlama yaparak tedavi sistemimi bu dönemlerde oluşturarak şu anda da uygulamaya devam ediyorum.

 Yeryüzü Doktorları, Sivil Toplum Kuruluşu için 2016 – 2017 döneminde Klinik Psikolog olarak Psiko-sosyal destek ünitesinde çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu göçmenlere psiko – sosyal destek çalışmaları yaptım,  Bireysel ve Grup terapileri gerçekleştirdim,  Sanat terapilerinin yanında Kadınsal problemler hakkında çalışmalar yaptım, Nefes ve fiziksel egzersizler ile birlikte Yoga ve meditasyon çalışmaları’da yaptım, Travma çalışmaları ile birlikte Aile içi şiddet önleme ve çocuğun sosyal adaptasyonel entegrasyonu için çalışmalar yapıyorum, Ev ziyaretleri, İhtiyaç analizi, Data toplama, Haftalık ve aylık raporlama çalışmaları yaparak Hastaların uygun uzman doktorlara ve devlet hastanelerine sevki ve takip işlemleri yaptım.

  Fizmedterapi Sağlıklı Yaşam Merkezinde Klinik Psikolog Olarak – 2017 döneminde Halen danışanları ile psikoterapi seansları sürdürmekteyim, Evlilik Enstitüsü’nden süpervizyon desteği almaktayım Sizler için en doğru tedavi yöntemlerini uygulayarak ve Bilişsel Davranışçı Terapiler Ekolü üzerine uzmanlaşmış bir konumdayım.

İletişim Bilgileri

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilgen Kumral
Mobil: +90 530 110 96 03
E-posta: bilgenskumral@gmail.com
Unvan: Klinik Psikolog

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

   

Depresyon belirtileri Nelerdir?

    Stresli ve karışık metropol hayatında yorucu ve yoğun çalışma zamanlarında, bitmek bilmeyen trafik ve birçok olumsuz durum mutlu yaşam tablosunu en aza indirmekte.Toplumun büyük çoğunluğu sorunlar ve içine kapanmış gergin insanlardan oluşmaktadır. Yeni yaşam biçimimizde depresyon neredeyse normalleşmiş durumda fakat bir çok insanın aşırı psikolojik sorunlarının olduğunun farkında olmaması çok büyük problemlere neden olabilir.

Depresyon belirtilerini aşağıdaki durumlardan anlayabiliriz.

  Umutsuz, kaygılı, mutsuz, bunalımlı, sinirli, alıngan, dalgın, unutkan, kronik yorgun, uykuya dalmakta ve uyanmakta zorluk çeken, kendisini çevresinden ayırmış, yalnız kalmaktan hoşlanan, isteksiz tavırlar sergileyen, karamsar düşüncelere sahip olan, normal dönemlere göre çok daha fazla yeme ve iştahsızlık çeken, hiçbir durumdan zevk almayan, insanların sevgisinden uzak olduğunu düşünen, haklı haksız olarak kendini suçlayan veya öyle hisseden, sigara alkol ve uyuşturucu kullanma durumu olan, bakımsız ve özensiz tavırlar sergileyen, koyu kıyafet tercih etmektedirler.

Depresyon belirtileri nelerdir?

 Depresyon, bir anlamda duygu bozukluğu, olumsuz ve umutsuz fikirler düşünme olayıdır. Bu sebeplerden depresyona sorunu yaşayanlar;

Psikolojik Rahatsız mıyım?

Kendinize bazı sorular yönlendirerek aslında bu kanıya bir anlamda varabilirsiniz sizi özel hissettiren durumlar yada kızgın olmanıza sebep olan olaylar bunları iyi düşünebilirseniz bu soruyada doğru cevabı bulabiliriz.

  • Kendimi genelde nasıl hissediyorum?
  • Mutlu Yada Mutsuz Mu?
  • Üzgün Yada Neşeli Mi?
  • Kızgın Yada Keyifli mi?
  • Öfkeli Yada Sevgi Dolu Mu?
  • Kırgın  Yada Cana Yakın Mı?
Psikolog ve Psikiyatrist arasında ki fark nedir ?

  Psikolog ile psikiyatrist arasındaki fark halk arasında devamlı karmaşaya sebep olur. Bilgi almak için soruşturduğunuzda psikiyatrist ilaç yazar, psikolog terapi uygular gibi bir cevap alırsınız. Bakıldığında doğru sayılabilir, gördükleri eğitim ve uyguladıkları tedavi yöntemi ile birbirlerinden ayrılırlar. Psikolog psikoloji üzerine eğitim alıp psikoterapi konusunda profesyonelleşirken, psikiyatrist tıp eğitimi alıp, ilaçla tedavi üzerine çalışmaktadır.

Psikolog mu Psikiyatrist mi tercih etmeliyim ?

  Genel olarak iki alanda işbirliği içinde çalışır. İki alandan birinden destek almaya başladığınızda, yaşanan sorunlara göre psikoloğunuz veya psikiyatristiniz sizi doğru tedaviye yönlendiricektir. İlaç ve psikoterapinin aynı anda uygulandığı seansların başarısı çok daha farklı olabilicektir.

Hangi durumda psikolog tedavisine
başvurmalıyım ?

  Normal hayatınızdan uzak bir ruh hali içindeyseniz size sorun oluşturmaya başladıysa, Sosyal hayatınızda, iş hayatınızda veya aile içerisindeki psikolojik sorunlarda çözüm üretemiyor iseniz, Günlük rutin işlerinizi dahi yapmakta güçlük çekiyorsanız ve artık hayattan geçmişteki halinize nazaran zevk alamadığınızı düşünüyorsanız destek almanın tam vakti gelmiş demektir.

İyi bir psikolog seçimini nasıl yapabilirsiniz ?

  Uzmanlık alanlarına göre yani sizlerin sorunlarınız üzerinde uzmanlaşmış psikologları tercih etmelisiniz. Örneğin: Depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak gibi sorunlarla ilgili görüşmelerinizde bilişsel davranışçı terapi uygulayan psikolog en etkili psikolog olucaktır, kişilik bozuklukları için bir destek almak istiyorsanız şema terapi uygulayan bir psikolog ile tedavi görmelisiniz.

Bir seans ne kadar sürer ?

  Bir seans 50 dakika sürer. Seanslarımız sizlerin tedavisini en doğru ve daha hızlı ilerlemesi için genel olarak haftada bir kez yapılmaktadır.

Her psikolog terapi tedavisi yapabilir mi ?

  Her psikoloji mezunu terapi yapamaz, terapi yapılabilmesi için 4 yıllık psikoloji mezuniyeti sonrası 2 yıllık klinik psikoloji uzmanlığı yapmış olması gerekicektir.

Psikolog ilaç yazar mı ?

  Psikolog uzmanlık alanından dolayı ilaç yazmaz, terapi  ile (konuşma ve bazı metotlar ile) uygulamalar yaparak sizlerin sorunlarınızı anlar ve çözümü üzerine yoğunlaşarak tedavi sağlar.

Psikolog ile konuşulanlar gizli kalacak mı ?

  Psikolog ile görüşmeniz esnasındaki her konu gizli kalır ve sizin haricinizde kimse ile görüşülemez.

Bilişsel Davranışçı Terapi nedir?

  Bilişsel Davranışçı Terapi modern bir terapi yöntemidir. Psikoterapi ruhsal rahatsızlık veya psikolojik problemleri sözlü iletişim şeklinde (yüz yüze görüşmeler) ile çözüme kavuşturma tedavisidir. Bilişsel Davranışçı terapi ruhsal rahatsızlıkları açığa kavuştururken ve sebeplerini çözümlerken psikolojinin tüm verilerine dayanır. Bu sorunların çözümünde kullandığı sözel ve davranışsal yöntem türleri de aynı durumda bilimsel ilkelere ve öğrenme kuramlarına bağlıdır.

Bilişsel Davranışçı Terapi Teknikleri  
( Olumsuz Düşüncelere Örnekler )

– Olumsuz Seçicilik Algısı

– Aşırı Genelleme Düşünceleri

– Bir Olayın Önem Seviyesini Farklılaştırma, Yükseltme Veya Düşürme

– Olayların Sadece Muayyen Bir Kısmına Dikkati Verme

– Olumlu Olan Durumları Yokmuş Gibi Sayma

– Şahsına Yönelik Algılama

– Her Durumu Ak Yada Kara Olarak Görme

– Tüm Olayları Olumsuz Şekillendirerek Yorumlama

Bizler Bilişsel Davranışçı Tedavileri kullanarak danışanlarının üst kısımda listelenmiş yanlış düşüncelerini düzenlemeye çalışırız. Bunlar için danışanlara çeşitli düşünce alternatifleri sunarak tedavileri sürdürürüz.

 

Bilişsel Terapi Teknikleri – ( Olumsuz Düşünceleri Yok Etme )

– Günlük Tutma ile kişinin davranışları,hislerine ve düşüncelerindeki farkındalığı yükseltmek.

– Farkındalık Eğitimleri şimdiki temel odaklanma ve davranışları, düşünceleri, hisleri netleştirmek. Geçmişteki pişman olunan durumları gelecekteki kaygılardan kurtarma.

– Düşüncelerin Doğruluğunu Araştırma. Bilişsel davranışçı terapi tekniklerinde en önemli konu yanlış düşüncelerin doğruluğunu sorgulatmaktır.

– Diyateknik Davranış Terapisi

– Rahatlama Egzersizleri Özellikle farkındalık tedavisi ile ortaya çıktı.

– Sosyal Fiziksel ve Düşünsel Egzersiz Eğitimleri. Hedef bireyin hislerini ve davranış şekillerini anlayabilmesidir.

– Ödevler Doğru olmayan fikir şekillerinin farkına varmak için gözlem ödevleri gerçekleştirilebilinir. Tedavideki başarıları hayata uygulama egzersizleri yada yazıya dökme egzersizleri.

– Kabul Ve Kararlılık Terapisi