Depresyon

Depresyon:

  Bir bakıma olumsuz ve umutsuz fikirler düşünme olayıdır, duygulanım bozukluğudur.

  Umutsuz, enerjisiz, kaygılı, mutsuz, bunalımlı, sinirli, alıngan, dalgın, unutkan, kronik yorgun, uykuya dalmakta ve uyanmakta zorluk çeken, aşırı uyuma, kendisini çevresinden ayırmış ve izole, yalnız kalmakta geçirilen vaktin uzaması, isteksiz tavırlar sergileyen, karamsar düşüncelere sahip olan, intihar düşünceleri eşlik eden, normal dönemlere göre çok daha fazla yeme ve iştahsızlık çeken, hiçbir durumdan ve hayattan zevk almayan, insanların sevgisinden uzak olduğunu düşünen, haklı haksız olarak kendini suçlayan veya öyle hisseden, sigara alkol ve uyuşturucu kullanma durumu olan ve artış gösteren, cinsel isteksizlik, öz bakım becerilerinde azalma gibi belirtilerin belirli bir süre görülmesi durumunda danışanların psikoterapi alması önerilmektedir.

  Depresif belirtiler gösteren bireyler genelde terapiye gelmeye dirençlidir, kendileri yukarıdaki belirttiğimiz semptomlar yüzünden -enerji kaybı da büyük etken- terapiye gelmekte zorlanabilirler.
Bunun farkında olmak, terapiden alıncak faydanın artmasını sağlar, terapistle yapılacak ilk telefon görüşmesinde bile danışana bunun farkedilmesi amaçlanmaktadır. Tedavi planı hazırlanırken danışanın öncelikleri terapide fark yaratacaktır.